Wpływ stosowania szczepionki przeciw półpaścowi na czas trwania klinicznie istotnego bólu związanego z półpaścem oraz na częstość stosowania leków przeciwbólowych wśród pacjentów z półpaścową infekcją przełomową – wyniki badań ZOE-50, ZOE-70 i ZOE-HSCT.
Co należy uwzględnić przy kwalifikacji do szczepienia? Kiedy przed wykonaniem szczepienia wskazane jest wykonanie próby tuberkulinowej? Jakie problemy techniczne wiążą się ze szczepieniem BCG?
Artykuł dotyka ważnego zagadnienia, jakim jest ogólny spadek zaufania do szczepień ochronnych. Problem ten dotyczy także Polski, o czym świadczy zwiększająca się liczba uchyleń od szczepień.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Które dzieci mogą skorzystać ze szczepienia w ramach programu? Jakie są przeciwskazania do jego wykonania? Którzy pracownicy medyczni są uprawnieni do kwalifikacji do szczepienia, a którzy do jego wykonania?
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. szczepionek przeciwko COVID-19, nowej szczepionki przeciwko pneumokokom, szczepienia przeciwko RSV, szczepionki zapobiegającej biegunce rotawirusowej oraz bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przeciwko boreliozie.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.