W odpowiedzi na pytanie „Jak podawać w udo insulinę długo działającą?” czat z uporem zalecał przemywanie skóry alkoholem – błędu nie skorygował. Proponował podawać insulinę w dolną część uda, ale po upewnieniu się „Czy na pewno?”, zmienił zdanie.
Artykuł porusza multidyscyplinarny problem opieki nad pacjentami chorymi na cukrzycę z punktu widzenia członka zespołu koordynacyjnego do spraw leczenia chorób siatkówki.
Chorzy na cukrzycę obciążeni są zwiększonym ryzykiem złamań osteoporotycznych. W artykule omówiono patomechanizm rozwoju i wzajemne powiązania cukrzycy i osteoporozy.
Insulinoterapię należy dostosować do zwyczajów żywieniowych chorego na cukrzycę, składu spożywanych posiłków (tj. zawartości poszczególnych makroskładników) oraz jego trybu życia i aktywności fizycznej.
W artykule przedstawiono aktualne wspólne stanowisko towarzystw diabetologicznych amerykańskiego (ADA) i europejskiego (EASD) dotyczące leczenia farmakologicznego cukrzycy typu 2.
Pełna treść wytycznych dostępna jest na stronie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. W artykule wyszczególniono najbardziej istotne zmiany zaleceń i interesujące tezy.
Teplizumab to obiecujący krok w kierunku zapobiegania cukrzycy typu 1, a nie tylko jej leczenia. Nowoczesna terapia, aktualnie zatwierdzona wyłącznie w USA, mimo ryzyka niesie za sobą również wiele nadziei.
Poprosiliśmy ekspertów McMaster International Review Course of Internal Medicine o wskazanie trzech najważniejszych osiągnięć w ostatnim czasie w dziedzinie będącej
przedmiotem ich wykładu podczas tegorocznej edycji MIRCIM. W artykule publikujemy pierwszą część wypowiedzi.
Dane z pierwszych miesięcy trwania pandemii COVID-19 wskazywały na wyraźne zwiększenie, w porównaniu z latami poprzednimi, śmiertelności wśród chorych na cukrzycę, zarówno typu 1, jak i typu 2, a tym samym na ścisły związek tej tendencji z przebiegiem pandemii.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.