Przegląd systematyczny z metaanalizą 71 badań z randomizacją, w tym 45 oceniających analgezję z wyprzedzeniem i 26 oceniających analgezję prewencyjną, z podaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegami różnego rodzaju (m.in. chirurgia jamy brzusznej i ortopedia).
Komentator niniejszego doniesienia zauważa: „Przez wiele dekad uważano, że ból pleców, szyi czy barków jest immanentną cechą naszego zawodu i jeśli ktoś chce zostać chirurgiem, to po prostu musi się z tym pogodzić. (...). Czy tak rzeczywiście musi być, a w każdym razie czy musi tak być aż do tego stopnia?”.
Na podstawie przeglądu systematycznego obejmującego 70 badań i 166 404 chorych wyosobniono 5 praktycznych zagadnień dotyczących stosowania NOAC w okresie okołooperacyjnym: wskazania i przeciwskazania do ich stosowania; czas zaprzestania leczenia NOAC przed operacją; postępowanie
w przypadku doraźnych interwencji u chorych przyjmujących NOAC; konieczność zastąpienia NOAC innymi lekami, terapia pomostowa; czas ponownego włączenia NOAC po leczeniu operacyjnym.
Dr n. med. Monika Morawska-Kochman omawia konsensus Amerykańskiego Towarzystwa Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, dotyczący rozpoznawania i leczenia ankyloglosji u dzieci.
W prezentowanym artykule dogłębnie omówiono wiele aspektów plastyki wędzidełka, jednakże dziwi mnie, że autorzy pominęli możliwość wykorzystania lasera chirurgicznego do tej procedury.
Podsumowanie klinicznego konsensusu omawiającego szereg zagadnień z zakresu rozpoznania i leczenia ankyloglosji u dzieci - wraz z komentarzem dr n. med. Moniki Morawskiej-Kochman.
Pandemia choroby koronawirusowej 2019, czyli COVID-19, skutkuje daleko idącymi zmianami w funkcjonowaniu ochrony zdrowia i nakłada na personel medyczny obowiązek wypracowania reguł zapewniających maksimum bezpieczeństwa, zarówno pacjentów wymagających interwencji zabiegowej, w tym endoskopowej, jak i personelu medycznego.
Artykuł zawiera skrótowe opracowanie aktualnych wytycznych amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention dotyczących postępowania w przypadku ekspozycji pracowników służby zdrowia na wirusy zapalenia wątroby typu B i typu C i wirusa nabytego niedoboru odporności, w tym oceny ryzyka zakażenia i uzasadnienie profilaktyki po ekspozycji.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.