Autorzy badania próbowali odpowiedzieć na pytanie, która terapia jest najkorzystniejsza dla chorych na zaawansowanego czerniaka przy zachowaniu akceptowalnej toksyczności.
W wyniku terapii immunologicznych dochodzi do zwiększenia aktywności limfocytów i zwalczania komórek nowotworu za pomocą odpowiedzi immunologicznej. Dużym ograniczeniem jest niestety toksyczność leczenia. Czy adiuwantowe leczenie dwulekowe jest skuteczniejsze niż monoterapia u chorych na czerniaka w stopniu zaawansowania IIIB–D i IV po wycięciu nowotworu?
Artykuł zawiera odpowiedzi ekspertów na 14 najczęściej zadawanych pytań, m.in.: Jak długo można stosować miejscowo antybiotyki w leczeniu trądziku? Czy powinno się je stosować w monoterapii, czy też w leczeniu skojarzonym?
W artykule omówiono przyczyny miejscowego wypadania włosów w okresie niemowlęcym. Przedstawiono aktualne informacje na temat różnych zaburzeń prowadzących do miejscowego wypadania włosów oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania u niemowląt z łysieniem.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
W artykule przedstawiono europejskie wytyczne postępowania w rzeżączce, w tym: etiologię, drogi przenoszenia i epidemiologię, objawy kliniczne, wskazania do wykonania badań diagnostycznych, rozpoznanie, poradnictwo dla chorych, leczenie, postępowanie wobec partnerów seksualnych chorych na rzeżączkę, kontrolę po leczeniu, identyfikację i raportowanie przypadków niepowodzenia leczniczego oraz zgłaszanie przypadków choroby.
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące m.in. postępowania w łuszczycy, bielactwie i twardzinie ograniczonej, leczenia biologicznego atopowego zapalenia skóry oraz pokrzywki spontanicznej, rozpoznawania i leczenia kiły wrodzonej lub nabytej oraz zastosowania fototerapii.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.