×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wywiady

 • Za małe, żeby zostać same

  Za małe, żeby zostać same

  Często choruje i dziecko i rodzic. Dla chorego rodzica, który sam źle się czuje opieka nad dzieckiem bywa trudna – dzieci marudzą, cierpią, trzeba je nosić, i tu przychodzi wolontariusz, który proponuje, że odciąży mamę czy tatę. Da 2 godziny na odpoczynek, umycie się, zjedzenie czegoś – opowiada pediatra Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

 • Pandemia nasiliła problemy okulistyczne u dzieci

  Pandemia nasiliła problemy okulistyczne u dzieci

  W 2020 r. w chińskich szkołach objęto badaniami przesiewowymi 120 tys. dzieci. Trzykrotny wzrost częstości występowania krótkowzroczności u małych dzieci to wynik przerażający. Zjawisko to już nazwano „krótkowzrocznością kwarantannową” – mówi dr hab. Patrycja Krzyżanowska–Berkowska.

 • Tysiące zakażonych dzieci. COVID-19 w Polsce

  Tysiące zakażonych dzieci. COVID-19 w Polsce

  Ostatnio miałam pacjenta, u którego jedynym objawem covidu było to, że odchrząkiwał. Odchrząkiwał, bo miał większą ilość wydzieliny w drogach oddechowych, i to wszystko! Można się nie zorientować, że dziecko jest zakażone – przestrzega dr Magdalena Okarska-Napierała.

 • Bo chcę się lepiej czuć

  Bo chcę się lepiej czuć

  Dlaczego tak naprawdę decydujemy się na zmianę sposobu odżywiania. Najczęściej jest tak dlatego, że czujemy się ociężali, trudniej jest się nam poruszać, pojawiają się jakieś choroby. Dlaczego więc o przejściu na dietę mówimy w kontekście wyglądu, a nie zdrowia? – pyta Aleksandra Musielak, psycholożka, współtwórczyni ciałopozytywnej kampanii „Spójrz na siebie” adresowanej do młodzieży.

 • Specyficzna pacjentka

  Specyficzna pacjentka

  Mamy tak bardzo niewielu ginekologów dziecięcych w Polsce, że pacjentki przyjeżdżają do mnie z odległych od Katowic miejsc, z Podkarpacia, znad morza. Około 30% moich małych pacjentek to są pacjentki przyjezdne. Taka podróż wiąże się niejednokrotnie z tym, że muszą w Katowicach nocować, to duża niedogodność, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii – opowiada prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, która będzie kierować powstającym właśnie w Katowicach pierwszym w Polsce oddziałem ginekologii dziecięcej i dziewczęcej.

 • Upadek wcale nie musi wyglądać groźnie

  Upadek wcale nie musi wyglądać groźnie

  Powikłania urazu czaszkowo-mózgowego potrzebują czasu, żeby się rozwinąć. To nie jest tak, że od razu po uderzeniu powstaje krwiak. Otwór w naczyniu na ogół jest niewielki, krew wypływa powoli, zanim zbierze się odpowiednia objętość, żeby doszło do ucisku mózgu i związanych z tym objawów, mija kilka, a czasem kilkanaście godzin. Pacjenci nawet po ciężkim urazie w wyjściowym badaniu tomograficznym po godzinie nie mają jeszcze żadnych zmian – mówi prof. Bogdan Ciszek, neurochirurg.

 • W kategoriach życia i śmierci

  W kategoriach życia i śmierci

  Anomalia Ebsteina jest wadą nieobliczalną, zaskakującą – słyszałam to od wielu lekarzy. Mogą być dwie osoby z niemal identycznie wyglądającym sercem dotkniętym tą wadą i jedna funkcjonuje bardzo dobrze, a druga bardzo źle. Nie wiadomo od czego to zależy. Jest też mało znana, bo występuje bardzo rzadko, stanowi 0,5% wszystkich wrodzonych wad serca – opowiada Agnieszka Sznajder, mama 5-letniej Ingi Golańskiej.
  Trwa „Tydzień wiedzy o wrodzonych wadach serca”. Co roku w Polsce diagnozowanych jest ok. 3 tys. dzieci z różnymi rodzajami wad serca.

 • Dziecko musi się odtikać

  Dziecko musi się odtikać

  Kiedy tłumaczę rodzicom, na co choruje ich dziecko, że choroba ma podłoże genetyczne, zawsze zaznaczam, że nie powinni się obwiniać o to, że popełnili jakiś błąd. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku rodzin, w których występuje jakaś sytuacja stresowa, np. rozwód. Duża grupa rodziców myśli wtedy, że rozwód mógł spowodować tiki u dziecka. To nie tak. Stres mógł tiki nasilić, ale na pewno nie spowodował ich wystąpienia – mówi prof. Piotr Janik, neurolog.

 • Psychiatra dziecięcy potrzebny od zaraz

  Psychiatra dziecięcy potrzebny od zaraz

  To, co możemy zrobić w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego, to uczyć dzieci i młodzież rozmawiania o emocjach i wyrażania ich w sposób nieraniący - mówi dr hab. Barbara Remberk, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

 • Czy to PIMS?

  Czy to PIMS?

  Gorączka, nawet wysoka gorączka nie jest czymś wyjątkowym u dzieci. Z reguły, kiedy uda się ją obniżyć, dziecko zaczyna się bawić, jest aktywne. Jednak nie w PIMS. Dzieci z PIMS są słabe cały czas, cały czas źle się czują, mają szereg dolegliwości bólowych. Bolą je mięśnie, często są to mięśnie szyi. Czasem prezentują objawy sugerujące ostrą chorobę chirurgiczną w obrębie brzucha. Ból jest taki, że dziecko nie pozwala się dotknąć – mówi dr Joanna Stryczyńska-Kazubska.

 • Od rana przed ekranem

  Od rana przed ekranem

  Myślę, że po powrocie do nauczania stacjonarnego nauczyciele powinni się skupić na poprawie dobrostanu psychicznego dzieci, poprawie relacji między uczniami, nauczycielami, uczniami i nauczycielami. To powinno być najważniejsze, na to kładłbym nacisk w pierwszej kolejności, a nie na uzupełnianie zaległości i nadganianie podstawy programowej w myśl: „nie wiadomo, jak szybko znów nas zamkną, musimy przyspieszyć z materiałem” – mówi dr Maciej Dębski, socjolog.

 • Kiedy tulenie nie pomaga

  Kiedy tulenie nie pomaga

  Zwykle to dzieje się tak, że dziecko płacze, płacze, płacze, próby uspokojenia – noszenie, przewijanie – nie przynoszą efektu, opiekun unosi dziecko, trzymając je pod pachami i potrząsa nim. 2–3 sekundy. Tragedia tej sytuacji polega na tym, że dziecko zwykle się uspokaja. Milknie. A opiekun interpretuje to jako coś pozytywnego: „Udało się”. Myśli, że jego działanie okazało się skuteczne. Poniekąd tak – opowiada Anita Franczak-Young, neuropsycholog z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

 • Jaki jest czas wylęgania odry?

  Jaki jest czas wylęgania odry?

  Po jakim czasie występuje osutka?

 • Kredka w uchu, kulki w brzuchu

  Kredka w uchu, kulki w brzuchu

  W przypadku młodszego dziecka mieliśmy do czynienia z fragmentem przewodu pokarmowego, którego uszkodzenie może skutkować poważnymi powikłaniami. Do dwunastnicy uchodzą drogi żółciowe i przewód trzustkowy. Ale tego, gdzie konkretnie są zlokalizowane kulki, nigdy przed operacją na pewno nie wiadomo. Większość odcinków jelit jest ruchoma, więc to jest zawsze w jakimś sensie niespodzianka, gdzie finalnie odnajdziemy ciało obce – relacjonuje lek. med. Katarzyna Górniak z Oddziału Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

 • Cudu nie będzie

  Cudu nie będzie

  Kiedy kobieta dowiaduje się, że jej nienarodzone dziecko jest ciężko chore, niekoniecznie przeżyje poród, a jeśli, to umrze w ciągu kilku dni, czy kilku tygodni, powinna zostać skierowana przez lekarza, który stawia diagnozę, do hospicjum perinatalnego. Tak niestety często nie jest. Kobiety szukają pomocy w internecie i na ogół przez Facebook trafiają do nas. Dostajemy naprawdę tragiczne wiadomości – opowiada Aleksandra Marciniak z Fundacji Gajusz.

 • Zawalczyć o życie

  Zawalczyć o życie

  Co roku przedwcześnie rodzi się na świecie ok. 15 mln dzieci, w Polsce ok. 24 tys. Wcześniak to dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Przyjmuje się, że granica możliwości przeżycia to 23. tydzień. Najmniejszy na świecie wcześniak, któremu udało się przeżyć przyszedł na świat w sierpniu 2018 roku w Tokio w 24. tygodniu ciąży. Ważył 268 g.
  17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.

 • Walizka i kosz na śmieci

  Walizka i kosz na śmieci

  Widzę, że wielu rodziców zatrzymuje się na poprzedniej fazie rozwoju swojego dziecka. Powtarzają: „Jak mówiłam córce, żeby coś zrobiła, to ona to robiła, a teraz? W ogóle mnie nie słucha”. Oni zostali w miejscu, a ich dziecko popędziło do przodu – mówi psycholog, Anna Olczak-Stawicka w cyklu rozmów „Dziecko w wieku szkolnym”.

 • Dziecko ma się zmęczyć

  Dziecko ma się zmęczyć

  Rodzic potrzebuje od lekarza konkretnej informacji: ile czasu dziecko powinno poświęcić na ruch, w jaki sposób i że podczas tej aktywności dziecko ma się zmęczyć – mówi dr Paulina Metelska koordynator gdańskiego programu zdrowotnego „6, 10, 14 dla Zdrowia”.

 • 15 minut na tydzień

  15 minut na tydzień

  Na oddziałach psychiatrii dziecięcej panuje beznadzieja. Wynika ona z dramatycznych warunków materialnych, przeludnienia, przepracowania. Słyszałem o przypadku, gdy jeden lekarz musiał się zajmować równocześnie oddziałem dziecięcym, młodzieżowym i ostrym dyżurem. Podjeżdża karetka z chłopakiem z podciętym gardłem i nie ma go kto przyjąć, bo lekarz jest zajęty na oddziale, gdzie interweniuje po próbie samobójczej któregoś z pacjentów – mówi Janusz Schwertner, autor głośnego reportażu „Miłość w czasach zarazy” opublikowanego przez Onet, współautor (z Witoldem Beresiem) książki „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci”.

 • Transplantologia odzwierciedla stan systemu

  Transplantologia odzwierciedla stan systemu

  Nie doszliśmy jeszcze do sytuacji, jaka panuje w krajach zachodnich, gdzie 50% nerek pochodzi od dawców żywych, ale obecnie wskaźnik ten wynosi u nas około 15% - mówi prof. dr. hab. n. med. Piotr Kaliciński, chirurg, transplantolog, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

106 artykułów - strona 1 z 6

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.