Artykuły

Przegląd badań więcej

Artykuły przeglądowe więcej

  • Jak za pomocą dialogu motywującego zachęcać do uzyskania prawidłowej masy ciała?
    Dialog motywujący to sposób prowadzenia rozmowy oparty na współpracy i pozwalający wzmocnić zaangażowanie pacjenta we wprowadzenie zmian. Wielu lekarzy chętnie prowadziłoby dialog motywujący, ale martwią się, jak znaleźć czas w i tak już napiętym grafiku.
  • Śluzak rzekomy otrzewnej
    Śluzak rzekomy otrzewnej to nowotwór śluzowy wyrostka robaczkowego z galaretowatym rozsiewem w jamie otrzewnej. W publikacji omówiono aktualne zasady postępowania.
  • Opieka okołooperacyjna nad chorym z zastawkową wadą serca
    Wady zastawkowe serca zwiększają ryzyko operacji niekardiochirurgicznych. Znajomość patofizjologii wady i wykorzystanie dostępnych metod monitorowania hemodynamicznego pomagają w prawidłowym prowadzeniu tych chorych w okresie okołooperacyjnym i zastosowaniu optymalnych metod znieczulenia.

Wytyczne więcej

Postępy w medycynie więcej

Wybierz specjalizację
O tym się mówi
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?